Get in touch

Get in touch

Google Services

Google Translate

Translate / Traduire / Übersetzen / Tłumaczyć / Išversti / Tulkot / Traducir

St Anne's Infants' School

Logo

Reach for the Stars

Who's Who

These are the 14 people who make up the Governing Body of St. Anne's Infants' School. They are current parents, representatives of the local authority, the foundation trust of which we are a part, co-opted members and the school staff. For more information or to contact a Governor contact the school office.

Scott Temple-Farmer

Chair


Classification: Foundation Governor
Appointed: 18 Oct 2018 
Term Ends: 17 Oct 2022

 

RF2020Rachel Friday

Vice-Chair, FGB

Chair, Curriculum & Standards Committee

Classification: Foundation Governor
Appointed: 14 July 2021 (original term 16 May '18)
Term Ends: 13 July 2025

 

Patrick Carlyle

Safeguarding and Children In Care Governor

 

Classification: Parent Governor

Appointed: 13 Dec 2017

Term Ends: 12 Dec 2021

 

Elodie Cowan-Hughes

Curriculum Governor


Classification: Co-opted Governor
Appointed: 14 July 2021 (Original term 12 Dec 2018)
Term Ends: 13 July 2025

 

Sally Mlewa, 

Chair of Staffing Development Committee, Key Stage 1 Governor

 

Classification: Co-opted Governor
Appointed: 7 Jan 2020
Term Ends: 6 Jan 2024

 

Bryony Morgan, 

 

 

Classification: Parent Governor
Appointed: 14 Jul 2021
Term Ends: 13 Jul 2025

 

Jo Partridge

EYFS Governor

 

Classification: Co-opted Governor

Appointed: 11 Sep 2019

Term Ends: 10 Sep 2023

 

Adam Rumney

Chair, Resources Committee

 

Wellbeing Governor

Classification: Co-opted Governor
Appointed: 7 Jan 2020 & Term Ends: 6 Jan 2024

 

Anna Sutherland

Head Teacher

 

 

 

Appointed: 01 Sep 2017

 

Alice Tomlinson

 

 

Classification: Staff Governor

Appointed: 21 Oct 2020

Term Ends: 20 Oct 2024

 

 

There is currently one vacancy for the Governing Body:

3 x Parent Governor, to be nominated by the current parents of the school)

 

Clerk to the Governing Body is:

Vacant

 

Our two Deputy Head Teachers also currently are in attendance for most of the matters discussed by the Full Governing Body. These are:

 

 

 

 

 

 

Rae Fillingham and Jo Moss

Former members of the Governing Body. (12 Months)

The people below have been members of the Governing Body within the last 12 months.

 

Jackie Norman

 

 

Classification: Local Authority Governor
Appointed: 12 Feb 2018  (originally appointed 1997)
Resigned: 14th July 2021

 

Jen Owen

SEN Governor

 

Classification: Parent Governor
Appointed: 17 July 2019
Resigned: 14 July 2021 (resigned as child no longer at the school)

 

Mark Whitcombe

 

 

Classification: Parent Governor
Appointed: 11 Dec 2019
Resigned: 14 July 2021 (resigned as child no longer at the school)

 

Steven Beard

 

Classification: Co-opted Governor
Appointed: 16 May 2018 (originally appointed 1992)
Resigned: 21 July 2020

 

 

 

Top